V nadpisu tohoto článku není, jak bych se čtenář mohl domnívat, žádný překlep. Jde o název každoroční mezinárodní online soutěže, pořádané Matematicko-fyzikální fakultou UK v Praze. Fyziklání je prostě fyzikální klání maximálně pětičlenných týmů v řešení nejrůznějších úloh z fyziky. Letos se ho ve čtyřech kategoriích zúčastnilo 1037 týmů z 62 zemí světa od USA až po Čínu. Soutěž proběhla ve středu 23. listopadu od 17:00 do 20:00 hod. středoevropského času a už druhým rokem se zúčastnily i dva týmy z naší školy. A ostudu nám v celosvětové konkurenci rozhodně neudělaly.

V kategorii B skončil tým septimánů SUPERMAX 4 (Kryštof Vitvar, Matěj Choutka, Adéla Tauchmanová, Tobias Škvor, Tomáš Typlt) v horní polovině pořadí na 131. místě z 302 zúčastněných týmů. Mezi českými týmy byl ten náš 27. nejlepší. Pro zajímavost 4 z prvních 5 míst v této kategorii obsadily indické týmy, mezi které se na 3. příčku vklínili soutěžící z USA.

V kategorii C soutěžil tým ze sexty, nazvaný 1 + 1 = 2. Přestože šlo pouze o dvoučlenný tým (Tereza Kyselová, Eliška Poláková), děvčata dosáhla na slušnou 158. příčku z 270 účastníků a nechala za sebou i řadu početnějších týmů. V této kategorii triumfovali soutěžící z Rumunska, následováni opět mladými indickými fyziky. Další dvě kategorie byly bez naší účasti a zvítězili v nich Američané.

Našim mladým fyzikům děkujeme za reprezentaci školy a přejeme hodně sil a elánu do dalších (nejen) soutěžních aktivit.