V pondělí 3. června 2024 nás už podruhé v tomto školním roce navštívili studenti Vysoké školy chemicko-technologické Praha s programem na téma Forenzní analýza – daktyloskopie. Program probíhal formou dvouhodinového bloku: 1) teoretická část – co je forenzní analýza, 2) praktická část – daktyloskopie a luminiscence.

V teoretické části byly nejprve probírány metodou brainstormingu techniky sloužící k zajišťování důkazních materiálů z místa činu. Žáci se tak aktivně zapojovali do průběhu hodiny. Pro nejbystřejší a nejzvídavější žáky měli prezentující připraveny drobnosti a upomínkové předměty.

V praktické části si žáci ve 4členných skupinách vyzkoušeli na vlastní kůži snímání otisků prstů, určování kvalitativní charakteristiky a daktyloskopických markantů, zviditelnění otisků na skle a jejich přenos. Na závěr této části byly demonstrovány metody odhalující biologický materiál prostřednictvím luminiscence.

Hodina moderní chemie přinesla žákům mnoho nových poznatků, zážitků a co je nejcennější, možnost něco, co znají pouze z nejrůznějších kriminálních seriálů, si vyzkoušet i sami v praxi.

Za PK chemie

Petra Lorenzová

SIMPLY GALLERY NOT AVAILABLE