V rámci celostátního projektu Studentské volby do Evropského parlamentu vyhlásila instituce Jeden svět na školách (https://www.jsns.cz/projekty/studentske-volby) na termín 21. a 22. května školní kolo těchto voleb. Studenti v celé ČR přitom vybírali ze 30 stran, hnutí a koalic. Výsledky v řádném termínu odevzdalo 265 škol, z toho 145 gymnázií, 95 středních odborných škol (SOŠ) a 25 učilišť (SOU). Bylo odevzdáno 22 880 platných hlasovacích lístků.

V naší škole se uskutečnily v jednotlivých třídách vyššího gymnázia a SOŠPg pod patronací vyučujících základů společenských věd a občanské nauky. A jaké byly nakonec výsledky?  Volební komisi bylo odevzdáno celkem 170 platných hlasů, tj. prakticky polovina celkového aktuálního počtu našich studentů – volební účast tedy opravdu vysoká, pravděpodobně násobně vyšší, než tomu bude zanedlouho u „dospělých“ voličů. Z konkrétních politických subjektů uspěly nejlépe Česká pirátská strana (27 hlasů), koalice SPOLU (26 hlasů) a Starostové a osobnosti pro Evropu (25). Poněkud překvapivě velmi dobře dopadly též politické formace LEPŠÍ ŽIVOT PRO LIDI (18) a HLAS za uzák. EUTANAZIE, rovnopr. ŽEN, bezp. EVROPU! (14). Ostatní politické subjekty získaly pouze jednociferný nebo nulový počet hlasů.

Pro mnohé naše studenty tato akce znamenala první zkušenost s praktickým uplatňováním jejich demokratických práv. Již nyní se těšíme na další studentské volby, které se pokusíme ještě lépe připravit – ať už to budou na podzim volby do zastupitelstev krajů a do Senátu (podzim 2024) či v příštím roce volby do Poslanecké sněmovny.

PaedDr. Stanislav Bendl,

garant školního kola studentských voleb do EP