Vážení čtenáři,

vítáme Vás na stránkách Přírodovědné ligy a přejeme Vám nejen hodně poučení a načerpání nových poznatků, ale i hodně dobré zábavy a příjemných okamžiků při sledování této jedinečné soutěže.

Co je to Přírodovědná liga?

Přírodovědná liga je komplexní  dlouhodobá soutěž, zahrnující  úlohy z  fyziky, chemie, přírodopisu resp. biologie a zeměpisu resp.geografie. Je určena všem žákům Gymnázia a Střední odborné školy pedagogické v Nové Pace. Formou zajímavých úloh se Přírodovědná liga snaží ukázat, že přírodovědné předměty nemusejí a ani nechtějí být nutným zlem a suchopárnou teorií, ale mohou být zajímavým a vzrušujícím dobrodružstvím.

Kdy Přírodovědná liga vznikla?

Historie soutěže sahá do školního roku 2003/04, kdy se uskutečnila první dvě zkušební soutěžní kola, tzv. nultý ročník. Ve školním roce 2004/05 se uskutečnil první řádný soutěžní ročník, ve školním roce  2023/2024 proběhne už dvacátý soutěžní ročník.

Kdo soutěž organizuje?

Na tvorbě soutěžních úloh se podílejí vyučující přírodovědných předmětů a matematiky, na některých úlohách se v historii soutěže podíleli i jiní vyučující a v roce 2013 i bývalá aktivní účastnice soutěže – absolventka školy. Koordinátorem soutěže je RNDr. Josef Křeček (vedoucí předmětové komise fyziky na škole).

Jak vlastně soutěž probíhá?

Soutěž je dlouhodobá, jeden soutěžní ročník probíhá zpravidla od září do dubna v několika soutěžních kolech (těch je zpravidla 5) a závěrečném finále, tzv. Přírodovědné lize mistrů. Na závěr se koná závěrečné setkání soutěžících, na němž jsou předány ceny – a ty jsou rozhodně zajímavé! 

Mohou soutěžit i žáci nižšího gymnázia a pedagogické školy?

Samozřejmě ano, v naší Přírodovědné lize je vítán každý!  V soutěžních úlohách se neobjevuje žádná vysoká matematika, žádné derivace, integrály, složité vzorce apod., a pokud je k řešení nějaký vzorec třeba, je buď přímo součástí zadání nebo ho lze snadno dohledat. Navíc je pro žáky primy až kvarty vypsána samostatná kategorie Junior a pro pedagogickou školu kategorie SOŠPg.

Jak se mohu do Přírodovědné ligy přihlásit?

Odpověď je prostá: Žádné přihlašování, žádná registrace, žádná hesla! Účastníkem Přírodovědné ligy se stává automaticky každý, kdo autorovi libovolného kola pošle v elektronické nebo „papírové“ podobě řešení tohoto kola. To je jednoduše vše.

Je Přírodovědná liga jen soutěž?

Zdaleka ne. Součástí Přírodovědné ligy jsou také zajímavé exkurze – např. v roce 2006 to byla exkurze do Jaderné elektrárny Temelín, v roce 2007 do Planetária Praha a na Štefánikovu hvězdárnu na Petříně, o rok později jsme navštívili elektrárnu Dlouhé Stráně, v roce 2009 IQ park v Liberci, 2010 Ekotechnické muzeum a Vojenské letecké muzeum v Praze, 2011 vodní elektrárnu Les Království a hvězdárnu v Úpici, 2012 Národní technické muzeum v Praze, 2013 znovu Jadernou elektrárnu Temelín, 2014 nové 3D planetárium v areálu plzeňské Techmanie, 2015 Moravský kras (propast Macochu a jeskyni Balcarku), 2016 Letiště Václava Havla v Praze, 2017 iQlandii v Liberci, 2018 hornický skanzen Mayrau ve Vinařicích u Kladna, 2019 Velký svět techniky v areálu Dolních Vítkovic v Ostravě. Po covidové pauze se pak podařilo obnovit tradici v roce 2022 zdařilou exkurzí do České televize. Náhradou za neuskutečněné exkurze v covidovém období byla v roce 2023 exkurze na jičínskou hvězdárnu a úspěšní účastníci ročníku 2022/2023 zamířili do Prahy na letecký simulátor ve firmě inAero.cz.
Fotogalerie z vyhlášení výsledků a exkurze do iQlandie v roce 2017:https://photos.google.com/share/AF1QipNsIfTAbBj3hP2FCsQLGwVXlpl4iUO8zsCbTPlW0POtwcXz-4otgoM5MyVNmrPiSw?key=c0xwS25BMzZoNXVIT0VieUlDZHd1WTVyVE1QVnJB
Fotogalerie z vyhlášení výsledků 2019: https://photos.google.com/share/AF1QipPl5zvXj6GtH0crY63w5OiJ-ms330O_TdTGjTHVrhX4S9gK0PT1wasjGO8gnir7Eg?key=ZF9FX2YyQjdPRHNrV1p0SVU0VkdtTW1COTNkNDlB
Fotogalerie z exkurze do Velkého světa techniky v Ostravě – Dolních Vítkovicích:https://photos.google.com/share/AF1QipOSoQjlyVFv35sM7wecU1NlPDvSyItypgfIRXywHJpj9sI6oZznBDdsg5wSJN5OzA?key=VXBCNHVPNWw1dThLVG5pNFhqZDhVaFhDSFhja3FR
Fotogalerie z vyhlášení výsledků ročníku 2021/2022 a exkurze do České televize:
https://gymnp.cz/album/2022-vyhlaseni-vysledku-a-exkurze-pl/

Kde najdete Přírodovědnou ligu ?

Zadání soutěžních úloh, výsledky i další informace o Přírodovědné lize najdete na stránkách www.gymnp.cz a na nástěnce Přírodovědné ligy ve 2. patře vedle učebny fyziky. Zadání najdete i na nástěnce v učebně fyziky č. 14.

Kdo nás podporuje?

Ve školním roce období 2023/2024  naši soutěž podporují:

  • Spolek rodičů a přátel Gymnázia a SOŠPg v Nové Pace
  • Papír – knihy, Ondřej Nýdrle, Nová Paka