Milí soutěžící a příznivci Přírodovědné ligy,

rok se s rokem sešel a jako každé září startuje nový ročník Přírodovědné ligy. Naše soutěž letos dosahuje „plnoletosti“ – je tu pro vás už 18 let.

Uplynulé dva ročníky Přírodovědné ligy byly – eufemisticky řečeno – nestandardní. Covidová situace a ztížené podmínky distanční výuky však soutěž výrazněji nenarušily, pouze finále (Přírodovědná liga mistrů) proběhlo online formou a pochopitelně byla odložena plánovaná exkurze úspěšných účastníků do plzeňské Techmanie.

Na začátku nového školního roku si popřejme, aby letošní ročník mohl již proběhnout plnohodnotně včetně exkurze do České televize v Praze i již zmíněné odložené Techmanie.

Pravidla soutěže se ve srovnání s loňským ročníkem nijak nemění, čeká vás tedy 5 soutěžních kol (4 do Vánoc, jedno v únoru), dlouhodobá praktická úloha a pro 15 nejúspěšnějších soutěžících březnové finále). Ceny a diplomy obdrží úspěšní řešitelé s nejméně 350 body, na exkurzi do České televize pojedou účastníci, kteří dosáhnou nejméně 200 bodů. Odložené exkurze do Techmanie se pak zúčastní soutěžící, kteří si vybojovali právo účasti na exkurzích Přírodovědné ligy 2020 a 2021.

Pokud letos proběhne soutěž Přírodovědný klokan, budou poprvé vyhlášeni i vítězové tzv. Přírodovědného dvojboje, spojujícího výsledky Přírodovědné ligy a Přírodovědného klokana pro soutěžící ze tříd tercie, kvarta, kvinta, 1. G, sexta, 2. G, 1. A.

Tak si to vše užívejte a zůstaňte myšlenkově pozitivní a covidově negativní! A ještě to nejdůležitější – první kolo startuje už ve středu 22. září!

                                                                            Josef Křeček, koordinátor Přírodovědné ligy