Tradiční dlouhodobá soutěž Přírodovědná liga proběhla v pomalu končícím školním roce na Gymnáziu a SOŠPg v Nové Pace už podevatenácté. Soutěžící se od září do února potýkali s úlohami pěti soutěžních kol s fyzikální, chemickou, biologickou a geografickou tématikou, kromě toho v podzimních měsících plnili dlouhodobou úlohu. Nejúspěšnějších patnáct soutěžících se pak 15. března utkalo ve finále, tzv. Přírodovědné lize mistrů.

Poprvé ve své historii má Přírodovědná liga čtyřnásobného vítěze. Čtvrté vítězství v řadě zaznamenal septimán Kryštof Vitvar. Důstojným soupeřem mu po celý soutěžní ročník byl Martin Kalenský z tercie, který tak vyhrál kategorii Junior, určenou žákům nižšího stupně osmiletého gymnázia. Kromě toho vyhrál i 2. ročník tzv. Přírodovědného dvojboje, v němž se sčítají výsledky Přírodovědné ligy a Přírodovědného klokana. Třetí místo v Přírodovědné lize obsadila Veronika Janků z kvinty. V kategorii Junior se z 2. místa radoval Filip Špicar z tercie a na 3. místě skončila Tereza Tegelová z kvarty.

Titul Objev roku pro nejlepšího nováčka Přírodovědné ligy získala Hana Ježková ze třídy 1.G (celkově na 8. místě) a titul Skokan roku za největší zlepšení ve srovnání s loňským ročníkem Žaneta Prausová z kvarty (z loňského 25. na letošní 12. místo). Celkem výsledková listina letošního ročníku obsahovala 37 jmen, z toho 27 z kategorie Junior.

Každoročním zakončením ročníku Přírodovědné ligy je exkurze pro její úspěšné účastníky. Cílem té letošní byla ve středu 10. května firma inAero.cz v Praze, kde si naši žáci i učitelé mohli vyzkoušet létání na leteckém simulátoru. Součástí této exkurze bylo i slavnostní vyhlášení výsledků soutěže a předání cen a diplomů.

Navíc se uskutečnila i náhradní exkurze pro úspěšné účastníky „covidových“ ročníků 2019/2020 a 2020/2021. Ti se 17. dubna vydali na jičínskou hvězdárnu na program Život astronauta.

Jako každoročně patří poděkování Spolku rodičů a přátel Gymnázia a SOŠPg v Nové Pace a také firmě Ondřej Nýdrle, Papír – knihy Nová Paka. Bez jejich podpory by soutěž neproběhla. Poděkování patří i Pavlu Brodskému z firmy inAero.cz Praha, mimochodem našemu absolventovi a úspěšnému účastníkovi několika ročníků Přírodovědné ligy, dále ing. Davidu Vališkovi z jičínské hvězdárny a studentu 3. ročníku naší školy Janu Morávkovi za organizační zajištění exkurze na hvězdárnu.

Příští rok samozřejmě jedeme dál a jsou před námi „kulaté“ 20. narozeniny Přírodovědné ligy. Tak nám držte palce!

Kryštof Vitvar (septima), první čtyřnásobný vítěz absolutního pořadí Přírodovědné ligy

Martin Kalenský (tercie), 2. místo v absolutním pořadí, vítěz kategorie Junior a vítěz Přírodovědného dvojboje

Veronika Janků (kvinta), 3. místo v absolutním pořadí

Tereza Tegelová (kvarta), 3. místo v kategorii Junior

Martin Dočekal (kvarta), 2. místo v Přírodovědném dvojboji

Žaneta Prausová (kvarta) se stala Skokankou roku, když se v Přírodovědné lize ve srovníní s minulým ročníkem zlepšila o 13 míst