Ve středu 11. ledna 2023 proběhlo na naší škole poprvé školní kolo soutěže Astronomická olympiáda za účasti 10 žáků ve všech čtyřech kategoriích. Devět z nich splnilo kritéria postupu do krajského kola a některé dosažené výsledky jsou bez nadsázky skvělé.

V kategorii AB dosáhl nejlepšího výsledku Matěj Zahradník ze 4.G, který získal 17 bodů z 26 možných. Úspěšnými řešiteli a postupujícími se stali i septimáni Kryštof Vitvar (16,5 bodu) a Mikuláš Rudolf Cogan (15 bodů). Postupový limit byl 15 bodů.

V kategorii CD statečně bojovala s náročným zadáním Tereza Kyselová ze sexty. Na postup její výsledek sice nestačil, ale co se nepodařilo v tomto roce, může přijít příště a získané zkušenosti jsou cenné.

V kategorii EF zvítězila Nina Šulcová z kvarty vynikajícím výsledkem 35 bodů z 50 možných. Její percentil v Královéhradeckém kraji je 100 %, to znamená, že jde o nejlepší výsledek ze všech školních kol v kraji. A percentil za celou republiku činí 96,6 %, to znamená, že pouze 3,4 % všech soutěžících v celém Česku mělo lepší výsledek než Nina. Postupové kritérium 20 bodů zdolaly i Kateřina Hylmarová z tercie (26,5 bodu) a Jolana Ščudlová z kvarty (24 bodů).

V nejmladší kategorii GH zvítězila Julie Hylmarová z kvarty výkonem 42 bodů z 50 možných, její percentil je v Královéhradeckém kraji 91,9 % a v celé ČR 94,4 %. Postupují také Lucie Šemberová, rovněž z primy s 37 body a Jan Kapucián ze sekundy, který vybojoval 34 bodů.

Sluší se také připomenout, že úspěšným řešitelem základního kola je také Jan Morávek ze 3.G, který soutěžil v Centru přírodních věd – Hvězdárně Jičín.

Všem našim mladým astronomům blahopřejeme k dosaženým výsledkům, děkujeme za vzornou reprezentaci školy a držíme palce v krajských kolech.