Cílem letošní exkurze úspěšných účastníků Přírodovědné ligy byla firma inAero.cz, s.r.o., sídlící v Jindřišské ulici nedaleko Václavského náměstí v Praze. Na této adrese najdeme unikátní letecký simulátor letounu L 410, který se vyrábí ve společnosti Aircraft Industries, a.s. (dříve Let Kunovice) od roku 1969 dodnes. Naším instruktorem a průvodcem byl absolvent naší školy a několikanásobný úspěšný účastník Přírodovědné ligy (vítěz absolutního pořadí v 8. ročníku 2011) Pavel Brodský. Simulátor vznikl v roce 2018 modernizací starého simulátoru, nalezeného původně v dezolátním stavu v Německu. Dnes, po vybavení současnou elektronikou jde o simulátor, který snese ta nejpřísnější měřítka a věrně napodobuje řízení a obsluhu skutečného letounu.

Po úvodním seznámení s letounem L 410 a samotným simulátorem, doplněným prezentací, už byl čas po dvojicích usednout do kokpitu letadla a vyzkoušet si přibližně pětiminutový let – jakousi smyčku se startem a přistáním na Letišti Václava Havla v Praze – Ruzyni. Let si vyzkoušel i autor těchto řádků, který může potvrdit, že řízení letadla není napoprvé nic snadného a nabyl dojmu, že umění řídit auto je s uměním létat v přímém protikladu, protože některých zažitých stereotypů se člověk prostě nezbaví….no, nakonec to naštěstí neskončilo nárazem to budovy terminálu 2 ……:).

Když si všech 28 „letců“ vyzkoušelo, co ovládání L 410 obnáší, nastal čas pro slavnostní vyhlášení výsledků letošního ročníku Přírodovědné ligy a předání cen a diplomů. S výsledky jste se mohli na těchto stránkách již seznámit a přineseme ještě celkové ohlédnutí za letošním ročníkem.

Poděkování patří nejen Pavlu Brodskému, ale také Spolku rodičů Gymnázia a SOŠPg Nová Paka, bez jehož finanční podpory by tato exkurze neproběhla. Příští ročník Přírodovědné ligy je jubilejní – dvacátý – a tak se určitě opět na nějaké zajímavé putování vydáme.

Josef Křeček, koordinátor Přírodovědné ligy