V letošním školním roce se situace kolem covidu-19 stabilizovala, můžeme bez nějakých restrikcí chodit do školy, a tak kromě běžné výuky, se lze v plné míře věnovat různým soutěžím a olympiádám. Tak to bylo i v informatické soutěži Bobřík informatiky, které se tradičně zúčastňujeme, letos již po 9.! Toto klání v různých informatických úlohách se konalo v termínech 9.–15. listopadu.

V primě, sekundě, tercii a 2. A jsme zapojili prakticky všechny žáky a žákyně, z ostatních tříd to pak byli dobrovolní účastníci, kteří chtěli pokořit úspěšného řešitele. Úspěšný řešitel je ten, který získá min. 120 b., max. je pak 192 b. V letošní kole soutěžilo rekordních 145 našich soutěžících, z toho 35 se stalo úspěšnými řešiteli.

Mezi nejúspěšnější patří 3 soutěžící ze třídy sekunda (kategorie Benjamin), kteří získali maximální počet bodů, a tak se právem řadí mezi top v rámci své kategorie a celé republiky. A kdože to byl? Eliška Horáková, Ludvík Novák a Josefína Vonka.

K dalším velmi úspěšným řešitelům patří: Lucka Ježková z tercie (177 b.), Vítek Daníček a Honza Kapucián ze sekundy (176 b.), Zuzka Drábková z tercie (164 b.), Vojta Bajer ze sekundy a Julča Hylmarová z primy (163 b.).

V kategorie Junior a Senior (první až čtvrté ročníky středních škol) patřilo letošní kolo k nepřekonatelným v zisku 120 b. Podobně tak dle slov pořadatelů dopadla většina soutěžích díky těžkým úlohám (úspěšnost v soutěži si přečtete níže). K těm nejlepším v kategorii Senior patří Kryštof Vitvar (4. nejúspěšnější v rámci krajského srovnání a krásné 179. místo v republice), kterému utekly 3 bodíky, v kategorii Junior pak Terka Kyselová.

Soutěžící v kategorii Senior navíc mohli soutěžit o postup do ústředního kola konaného za náš kraj na SŠ a VOŠ aplikované kybernetiky v Hradci Králové. Mezi postupujícími se stali naši řešitelé v této kategorii, a to Kryštof Vitvar a Tomáš Typlt ze septimy, Nicolas Lubiński z oktávy a Filip Žalský ze 3. G. Ti budou své síly zkoušet 1. února 2023.

Naši soutěžící byli z tříd I., II., III., IV., V., VI., VII., VIII., 1. G, 2. G, 3. G, 4. G a 2. A.

Několik faktů a statistik skončené soutěže

 • soutěž proběhla na 1 322 školách
 • 15. ročníku soutěže se zúčastnilo celkem 183 564 soutěžících (oproti loňskému ročníku s 109 442 účastníky jde o nárůst o 68 %)
 • v kategorii Benjamin (I., II.) soutěžilo 60 853 soutěžících z toho 48 % dívek
 • v kategorii Kadet (III., IV.) soutěžilo 43 259 soutěžících z toho 49 % dívek
 • v kategorii Junior (V., VI., 1. G, 2. G, 2. A) soutěžilo 17 578 soutěžích z toho 45 % dívek
 • v kategorii Senior (VII., VIII., 3. G, 4. G) soutěžilo 6 880 soutěžích z toho 28 % dívek
 • v kategorii Benjamin bylo úspěšných 12 989 (27% podíl) soutěžích, průměr bodů 92
 • v kategorii Kadet bylo úspěšných 15 724 (26% podíl) soutěžích, průměr bodů 90
 • v kategorii Junior bylo úspěšných 646 (4% podíl) soutěžích, průměr bodů 68
 • v kategorii Senior bylo úspěšných 184 (3% podíl) soutěžích, průměr bodů 57
 • soutěžní otázky byly z těchto zemí: 13 – programovací české; 5 – ostatní české; 4 ze Švýcarska; 3 z Litvy a Filipín; 2 z Austrálie, Brazílie, Íránu, Slovenska, Tchajwanu, Ukrajiny a Uzbekistánu; 1 z Belgie, Černé Hory, Francie, Irska, Itálie, Jižní Koreje, Kanady, Kypru, Maďarska, Nizozemí, Německa, Nového Zélandu, Rakouska, Severní Makedonie, Srbska, Sýrie, Uruguaye a Vietnamu.
 • více o skončené soutěži naleznete v tomto odkaze

  Něco o soutěži

  • Bobřík informatiky je předmětová soutěž, podporovaná Ministerstvem školství
  • na zpracování 12 otázek testu je dáno 40 minut
  • každý soutěžící začíná se startovním počtem 48 bodů
  • maximální počet bodů, které lze v testu získat, je 192 bodů
  • úspěšným řešitelem je ten, kdo získá 120 bodů (tedy polovinu maximálního zisku)  
  • více o soutěži

  Mapička soutěže

  Naši školu naleznete klikem do mapky…

  Fotogalerie soutěže

  Fotogalerii soutěže v jednotlivých kategoriích a úspěšných řešitelů naleznete klikem na obrázek…

  Bobr a Egypt aneb, jak jsme v rámci INF, IVT a IKT podpořili projekt Egypt

  V rámci hodin INF (II. a III.), IVT (VII.) a IKT (1. A a 2. A) jsme podpořili projekt Egypt konaný na naší škole pod záštitou předmětové komise VV. Využili jsme toho, že Bobřík informatiky připravil speciálně úlohy určené pro tuto příležitost. Žáci si tak mohli zasoutěžit s úlohami zaměřené na egyptské téma v duchu úloh Bobříka informatiky se stejnými pravidly.

  Na několik fotografií z hodin se můžete podívat zde.

  Na závěr…

  Úspěšným řešitelům moc blahopřeji k dosaženému výsledku a za reprezentaci naší školy. Všem úspěšným i neúspěšným řešitelům děkuji za účast a budu se těšit na další v pořadí již 16. ročník konaný v listopadu roku 2023.

  Držme palce postupujícím do ústředního kola!

  Mgr. Michal Malý

  https://www.ibobr.cz/