Podobně jako sextáni, absolvovali v pondělí 29. 11 žáci kvinty projektový den. Týkal se drahých kamenů, o které, když se projdeme po polích, všude kolem Nové Paky zakopáváme. Můžeme mluvit o štěstí, řekl a s kameny v proložkách od vajíček nám i ukázal pan Stanislav Vlačiha, sběratel a brusič drahých kamenů. Acháty, Karneoly, Jaspisy, Ametysty, Křišťály i Araukarity….to je jen pár názvů drahých kamenů, které mohou znít hledačům kamenů( a nejen jim), jako zaklínadlo.

Na úvod samotného projektového dne se pan Vlačiha představil, vyprávěl o svém vztahu ke kamenům a k místním lokalitám. Poté následovala jeho přednáška, doplněná krátkým filmem. Došlo i na praktickou ukázku řezání   kamenů. S brýlemi a bezpečnostním poučením si každý vyzkoušel řezání brusným kotoučem a asi po třech minutách náročné práce zjistil, jestli měl štěstí a vybral si dobře. Kdo byl zklamaný, dostal ještě jeden kamínek a mohl se pokusit objevit zajímavý achát znovu. Někomu se to nepovedlo ani napodruhé, protože najít drahý kámen není jen tak. Je to o znalostech, ale i o štěstí.

Pan Vlačiha přinesl pro každého i speciální mikroskop, tak že se všichni mohli na svůj kámen i ostatní acháty podívat pod drobnohledem. Zjistit tak pravou strukturu i barvy. To se nám poté velice hodilo při malování. Ve třetí třetině projektového dne si totiž žáci došli před školu a každý si zde vybral dva zajímavé kamínky. Podle zjištěných odrůd a sledovaných řezů si žáci namalovali na křemen achát. Pan Vlačiha si pak prohlédl již hotové akrylové malby a sám měl radost, jak řekl, že jeho přednáška i praktické ukázky nebyly marné.

Kromě úžasného povídání a poznání získali žáci, podobně jako již dříve sextáni,   trochu jiný vztah k nerostům i okolní krajině domova. Pan Vlačiha nevyloučil, že z mnoha dnes přítomných žáků by se v budoucnu mohli stát také nadšení hledači kamenů.