V novém školním roce na středních školách po celé České republice pomůže s výukou angličtiny 30 stipendistů Fulbrightova programu. Mladí Američané ve věku od 21 do 30 let, čerství absolventi bakalářských nebo magisterských programů, do České republiky jezdí asistovat středoškolským učitelům od roku 2005 a celkem se jich na tomto programu vystřídalo už 275. Asistenti se kromě výuky angličtiny také zapojují do života svých hostitelských měst. Mnozí nabízejí odpolední konverzační kurzy pro studenty, učitele a další zájemce. Někteří zpívají v místním sboru nebo kapele, sportují, vedou divadelní kroužek nebo pomáhají v neziskových organizacích. Ve spolupráci s českými kolegy se zaměřují na doučování studentů, kteří potřebují individuální pozornost, tedy i na studenty z Ukrajiny. Asistentka Marley se plánuje zapojit do aktivit nejen ve škole ale i mimo ni. 

Obr. 1: Fotka všech asistentů a jejich českých mentorů na přípravném školení k programu na Zámku Liblice, 31. srpna 2023.  

„Pozitivní energie asistentů, příval nových nápadů a jiný pohled na vzdělávání je pro mnoho škol inspirativní. Těší nás, že mnozí absolventi jsou se svými hostitelskými školami v kontaktu ještě mnoho let po skončení programu,“ říká ředitelka Fulbrightovy komise Hana Ripková.

„Mít rodilého mluvčího ve škole mimo regionální centra bývá pro školy oříšek, proto je pro nás šance získat rodilého kolegu prostřednictvím Fulbrightova programu snem, v jehož naplnění každoročně tajně doufáme. A že naši školu komise už z množství žádostí dvakrát vybrala, je pro nás pocta,“ komentuje ředitel Gymnázia a SOŠPg Nová Paka Pavel Matějovský.