Ve středu 22. listopadu se uskutečnil 12. ročník mezinárodní týmové soutěže v řešení fyzikálních úloh Fyziklání Online. Toto neoficiální týmové „mistrovství světa ve fyzice“ pořádá Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy v Praze od roku 2012 a letos se zúčastnilo 1260 týmů ze 64 zemí světa všech osídlených kontinentů ve čtyřech kategoriích (zajímavý pohled nabízí tato mapka – bíle jsou vyznačeny zúčastněné země):

V posledních letech se samozřejmostí stala i účast týmů z naší školy. A v letošním ročníku byla naše stopa zatím nejvýraznější. V nejprestižnější kategorii A jsme mezi 384 týmy měli hned tři s naší účastí. Nejlépe si vedl ostřílený tým oktavánů SUPERMAX_FINAL ve složení Tobias Škvor, František Nosek, Adéla Tauchmanová, Kryštof Vitvar, Matěj Choutka. Tito zkušení účastníci desítek přírodovědných soutěží se umístil celkově na 112. místě, v rámci ČR šlo však o fantastický devátý nejlepší výsledek! Děkujeme za příkladnou reprezentaci školy a blahopřejeme! V této souvislosti ještě připomeňme, že tři z pěti členů tohoto týmu vybojovali o několik dní dříve výborné 11. místo v ČR ve finále Energetické olympiády.

Uznání a poděkování za bojovnost patří i dalším našim týmům. Petr Mádlík, Tomáš Janda a Jan Morávek ze 4. G sestavili ve spolupráci s Lindou Lovětínskou z Gymnázia prof. J. Patočky v Praze tým nazvaný Klub příznivců přírodních věd a vybojovali 284. místo na světě a 39. v ČR. Třídy oktáva, septima a 3. G spojily síly v týmu Fyziklátiči (Kajetán Suk, Ondřej Cogan, Viktor Čechotovský, Martin Plecháč, Jakub Soviar), který ve výsledkové listině najdeme na 318. místě na světě a 45. v ČR.

Pro zajímavost dodejme, že v kategorii A triumfoval tým ze Singapuru a nejlepší český tým obsadil 41. místo.

V mladší kategorii B nás reprezentoval tým nazvaný 333 ve složení Tereza Kyselová (septima), Eliška Poláková a Veronika Janků (obě sexta). Naše lvice vybojovaly mezi 378 týmy celkové 275. místo na světě a 64. v ČR. Z vítězství se radovali mladí Indové, nejlepší český tým zaujal 13. příčku.

Ještě jedna perlička: většina členů úspěšného týmu SUPERMAX_FINAL stála už o dva dny později na startovní čáře multipředmětové online soutěže Vědecký čtyřboj, která byla bohužel z důvodu technických problémů na straně pořadatele předčasně ukončena. Přírodovědné soutěžení mají mnozí naši studenti prostě ve své DNA, což je moc dobře. Držíme palce dál!

RNDr. Josef Křeček