Na konci dubna se v Hradci Králové konala krajská kola Fyzikální olympiády kategorií B, C, D a E. V kategorii E soutěž proběhla ve čtvrtek 21. 4. 2022 na ZŠ Milady Horákové. Zde obsadil vynikající 4. místo Matyáš Martinec z kvarty, který ziskem 26 bodů ze 40 možných skončil jen o půl bodu od třetího a jen 4 body od prvního místa. Stal se také úspěšným řešitelem krajského kola. Druhá naše zástupkyně Veronika Janků z kvarty obsadila velmi slušné 8. místo a chyběl jí jen bod k úspěšnému řešení.

Soutěžící v kategoriích B, C a D se sešli 26. 4. 2022 na Gymnáziu J. K. Tyla. Ve vyrovnaném klání v kategorii D figuroval Kryštof Vitvar z kvinty ještě před vyhodnocením posledního příkladu na krásném 3. místě. Poslední příklad se mu nevydařil, přesto je výsledkem velmi dobré 10. místo s minimálním odstupem na nejlepší soutěžící. Kryštof se rovněž stal úspěšným řešitelem, stejně jako Tereza Kyselová z téže třídy, kterou najdeme ve výsledkové listině na 14. místě. Třetí naše zástupkyně Eliška Poláková, rovněž z kvinty, obsadila konečné 19. místo.

V kategorii C se soutěžící potýkali s velmi náročným zadáním a úspěšných řešitelů bylo poskrovnu. Mezi ně se nezařadili ani naši dva zástupci, nicméně 7. místo Adély Tauchmanové (i zde chyběl jediný bod) a 10. místo Matěje Choutky (oba ze sexty) je třeba považovat za úspěch.

Pokud naši bilanci shrneme, máme 3 úspěšné řešitele krajských kol a 5 umístění v nejlepší desítce kraje. A co je nejpotěšitelnější: společně s Gymnáziem Trutnov jsme měli v letošních krajských kolech kategorií C až E nejpočetnější zastoupení. Pokud nadšení pro fyziku našim olympionikům vydrží i do příštího roku, lze očekávat i naše zastoupení v kategorii B. Po letech určitého útlumu se tak Fyzikální olympiáda na naší škole opět pěkně rozjela.