Třída prima se aktivně zapojila do projektu Svazu autorů a interpretů s názvem Muzikanti do škol.

Tento projekt vznikl z potřeby posunout výuku hudební výchovy na školách moderním směrem. Profesionální muzikanti přijíždějí do škol a předávají žákům i pedagogům znalosti v oblasti hudby
a hudební produkce, snaží se jim přiblížit práci výkonných umělců a nadchnout je pro vlastní tvorbu.

Primáni se rozhodli vytvořit vlastní song s námětem velmi netradičním. Ananas na pizzu nepatří – to bylo téma, na kterém v rámci čtyř dvouhodinových workshopů žáci primy pracovali společně
s Ondřejem Škochem a Milanem Jahodářem. Ondra sedmnáct let zaujímal post baskytaristy
v kapele Chinaski, je držitelem řady hudebních ocenění (Zlatý slavík, Ceny Anděl, hudební ceny Óčka). Nyní působí jako kapelník kapely Napořád, profesionální hudebník a hudební producent.
V jeho hudebním studiu vzniká nyní finální verze písně našich primánů, tedy vlastně skupiny Prima band. Milan Jahodář provázel žáky procesem vzniku písňového textu a zároveň asistoval Ondřeji Škochovi v hudební oblasti při rytmizaci a stavbě písničky.

Skupina Prima band měla možnost jeden workshop pracovat i s Petrem Novotným, šéfredaktorem a vydavatelem, který má na svém kontě desítky přeložených knih a tisíce článků. Také několik let udržoval spolupráci s prezidentem Asociace profesionálních hokejových novinářů, jejíž členové například rozhodují o udělování individuálních cen NHL. V současné době je šéfredaktorem časopisu ProHockey a ProFootball. Práci tří profesionálů koordinovala manažerka Karolína.

Během prvního workshopu si žáci rozdělili funkce, které jsou třeba pro chod kapely (manager kapely, kapelník, “ajťák”, tvůrce loga,…). Poté se rozpovídali o tom, jakou hudbu poslouchají, na jaké hrají nástroje. Ondra Škoch žákům představil hudební techniku a nahrávací studio.

Obsahem dalších dvou workshopů byla tvorba melodie a harmonie písně a především psaní textu.

Hudební nápady primánů hudebně dotvořil talentovaný Jonáš Morávek, který v závěrečných lekcích také nahrál sólo kytaru a nazpíval hlavní hlas písně.

Do nahrávání se nakonec zapojili úplně všichni. Někdo zpíval, někdo hrál na klávesy, flétnu, boomwhackery či na zvukové samplery. Závěrečný workshop byl velmi intenzivní, žáci si nahrávání užili, dokonce byla i legrace.

Výsledek práce skupiny Prima band bude již brzy možné poslechnout na Spotify, na youtubkanále a na instagramu Prima band, píseň bude vydána na všech streamovacích službách.

Muzikanti do škol ocenili především intonačně čistý zpěv primánů a jejich kreativitu. Věří, že alespoň některé žáky namotivovali k vlastní tvorbě. Po závěrečném dni vyslovili přání se do Nové Paky
s podobným projektem ještě vrátit. Prý třeba do tercie 😊.