Exkurze do Hvězdárny a planetária se uskutečnila v pondělí 13. března 2023 a byla určena žákům tercie a kvarty. Učivo o vesmíru je probíráno ve 2. pololetí kvarty, a tak šlo pro obě třídy o exkurzi motivační.

Exkurze v době trvání cca 2,5 hodiny se skládala ze dvou částí: programu Vesmír v planetáriu a návštěvy kopule hvězdárny s velkým dalekohledem.

Program v planetáriu měl tři části: projekci hvězdné oblohy, simulovaný průlet Sluneční soustavou i vzdáleným vesmírem a film Horizon o v bádání v oblasti vzniku a dalšího vývoje vesmíru s důrazem na jeho rozpínání.

Na kopuli hvězdárny deštivé počasí nedovolilo pozorování, a tak si účastníci exkurze alespoň prohlédli astronomický dalekohled a seznámili se s jeho konstrukcí.

Exkurze se vydařila a určitě pomohla našim terciánům a kvartánům nejen jako příprava pro hodiny fyziky, ale i pro soutěže typu Astronomické olympiády nebo Přírodovědné ligy.

RNDr. Josef Křeček

Kosmická váha v budově hvězdárny ukazuje, kolik by člověk vážil na různých planetách Sluneční soustavy (samozřejmě fyzikálně přesně: jaká by na něj působila tíhová síla).