V 5. ročníku Energetická olympiády v roce 2022 zaujal tým našich tehdejších septimánů vynikajícím 12. místem mezi více než 400 družstvy z celé republiky. Byli jsme proto zvědavi na výsledky 6. ročníku této soutěže, jejímž hlavním pořadatelem je Fakulta elektrotechnická ČVUT v Praze.

Soutěž začala 13. října tzv. školním, nebo chcete-li základním kolem, do něhož online formou vstoupilo 523 týmů, z toho 7 z naší školy. Nejlepších 25 kolektivů pak postoupilo do celostátního finále. Mezi nejlepší se dostal i náš tým oktavánů SUPERMAX_12, který v základním kole nastoupil ve stejné sestavě, v jaké absolvoval loňské finále, tedy Kryštof Vitvar, Matěj Pavelec a Tobias Škvor. Šlo o těsný a napínavý souboj, ale výsledkem byl nakonec postup z 23. místa.

Finále proběhlo ve dnech 9. – 10. listopadu na FEL ČVUT v Praze a v sestavě Tobiase Škvora nahradil Matěj Choutka. Úkolem soutěžních týmů ve finále bylo za pomoci mentora zpracovat projekt na dané téma a veřejně jej prezentovat tak, aby pro něj získali podporu případného investora. SUPERMAX_12 úspěšně prezentoval svůj projekt přečerpávací vodní elektrárny, která by mohla vzniknout v lokalitě Jezeří v Krušných horách. A projekt zjevně zaujal nejen obecenstvo, ale i porotu, protože vynesl našemu týmu krásné 11. místo, tedy o stupínek lepší než před rokem a o 12 pozic lepší než v základním kole!

Našim reprezentantům patří velká gratulace a poděkování za vzornou reprezentaci naší školy i města. Kdoví, třeba bude jednou jimi navržená přečerpávací elektrárna opravdu postavena. Škoda jen, že naši úspěšní borci v Energetické olympiádě končí, protože na jaře příštího roku maturují. Ale jistě budou mít následovníky.

RNDr. Josef Křeček