Ve druhé polovině dubna proběhla okresní a krajská kola Fyzikální olympiády v několika kategoriích. A naše úspěšné tažení letošním soutěžním ročníkem pokračovalo ve velkém stylu.

V úterý 25. dubna pořádala naše škola historicky první okresní kolo v nejmladší kategorii G, tedy v tzv. Archimediádě. Pohříchu jedinými žáky 7. tříd a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií z našeho okresu, kteří se dokázali vypořádat s nástrahami školního kola této náročné soutěže a postoupit tak do kola okresního, byli naši dva sekundáni. To však nijak nesnižuje jejich úspěch, naopak jsme hrdi na to, že jako jediní z okresu dokázali dosáhnout takového výsledku. Po sečtení bodů se vítězem stal Ondřej Kosina a na druhém místě se umístila Eliška Horáková. Oba tak navázali na březnový triumf našich terciánů Hany Fialové a Martina Kalenského v okresním kole kategorie F (o tomto výsledku jste si již mohli na těchto stránkách přečíst). Doufejme, že příští rok se k nám přidají další školy a konkurence v kategorii G se zvýší.

O den později, 26. dubna, proběhlo na Gymnáziu J. K. Tyla v Hradci Králové krajské kolo v kategoriích B, C a D. Ve všech třech kategoriích jsme měli své zastoupení a soutěžní úlohy byly opravdu náročné (podle názoru autora těchto řádků až příliš), takže uznání patří všem, kdo nějaké body za řešení příkladů získali. V kategorii B vybojovala Adéla Tauchmanová (septima) 6. místo, v kategorii C Tereza Kyselová (sexta) 14. místo a v kategorii D Veronika Janků (kvinta) 12. místo.

A nakonec to nejlepší: Madlen Hanušová (kvarta) se už 20. dubna zúčastnila v Hradci Králové krajského kola kategorie E, do kterého postoupila z 2. místa v kole okresním. A v krajském kole si vedla nad očekávání skvěle, když získala úctyhodných 33 bodů ze 40 možných, stala se úspěšnou řešitelkou a umístila se na fantastickém 3. místě v kraji. Za sebou nechala nejen všechny postupující soutěžící z našeho okresu, ale i všechny soupeře z krajského města. Blahopřejeme a děkujeme za vzornou reprezentaci naší školy i Nové Paky.

S celkovou bilancí 2 prvních a 3 druhých míst z okresních kol a jednoho třetího místa z krajských kol se letošní ročník Fyzikální olympiády stal pro naši školu nejúspěšnějším v novodobé historii. Ale víte jistě, co říkají sportovci: že je těžké dobrých výsledků dosáhnout, ale ještě těžší je obhájit je. Tak pojďme příští rok do toho!

RNDr. Josef Křeček, vedoucí předmětové komise fyziky