Ve čtvrtek 5.5.2022 zamířila naše třída 1.G společně s kvintou v rámci studia biologie do pražské botanické zahrady. Celou akci organizovala paní učitelka Kuželová. Jako doprovod s námi jela paní asistentka Mária Kastlová a paní učitelka Křížová.

Nikdo ráno naštěstí nezaspal, všichni se dostavili v 7:15 na zastávku Nová Paka město. Hned v Chlumci nad Cidlinou nás čekal přestup. Jelikož měl vlak, ve kterém jsme jeli, malé zpoždění, tak jsme se strachovali, abychom přípoj stihli, ale paní učitelka Křížová nás uklidnila. Vše dopadlo, jak mělo, a my vlak stihli. 

Konverzace plynuly, svačiny ubývaly a skoro dvouhodinová cesta nám utekla jako hodina výtvarné výchovy.  Čekala nás cesta metrem, všichni jsme dostali lístky a byli upozorněni na to, ať si je necháme označit a nevyhazujeme je. Samozřejmě, že si je někteří z nás neoznačili.

Náladu nám nezkazil ani déšť, který nás překvapil po vystoupení z tramvaje. Ukázalo se, kdo je řádně vybaven a má s sebou deštník. K botanické zahradě vedla krásná cestička přírodou i s výhledem na stověžaté město. 

Před botanickou zahradou jsme dostali lístky, abychom mohli projít turniketem a byli opět upozorněni na to, že lístky nemůžeme ztratit. Následovala krátká pauza na kávu či jiné občerstvení. 

Po pauze už nás čekal hlavní bod naší výpravy, exkurze. V botanické zahradě jsme navštívili tropický skleník Fata Morgana, v kterém pro nás byl připraven program – Expedice do (sub)tropů. Seznámili jsme se se třemi částmi skleníku a s rostlinami, které se v nich nacházejí. 

Celým skleníkem nás provázela průvodkyně. Některým z nás bylo teplo a některým naopak zima. Avšak ani náš diskomfort nám nezabránil v tom si prohlídku užít. Atmosféra samotného skleníku se na nás přenesla a my se cítili jako trosečníci, kteří ztroskotali někde v džungli. Květnový termín nám nabídl nevídanou podívanou – jedinečnou výstavu živých exponátů tropických motýlů! Motýli byli různobarevní a každého z nás zaujal jiný. Přistávali nám na rukou, hlavách, zamotávali se do vlasů. Některé z nás si tak oblíbili, že nechtěli ani slézt, když jsme vycházeli ven. 

Naší třešničkou na dortu byl hodinový rozchod na Václavském náměstí. Jelikož jsme všichni děti ve vývinu, nenašel se nikdo, kdo nešel někam na jídlo. My holky jsme ještě stihly projít nějaké obchody a něco drobného si koupit na památku. 

Zpáteční cesta probíhala v dost podobném duchu jako cesta tam, až na to, že jsme už jeli v kupéčkách.  

Na závěr bych chtěla jménem celé naší třídy 1.G poděkovat paní učitelce Kuželové a Křížové za perfektní naplánování a provedení celým dnem. Doufáme, že jste si výlet s námi užily. Děkujeme za skvělý zážitek a hromady fotek, které máme.

text: Petra Baliharová (1.G)

foto: Lucie Kubánková (kvinta)