Už podruhé se naše škola zúčastnila soutěže Astronomická olympiáda. Ve středu 15. 11. proběhlo školní kolo kategorií AB, EF a GH. Školní kolo mělo podobu čtyřicetiminutového písemného testu, v němž bylo potřeba zdolat určitý bodový limit pro postup do krajského kola.

Nejtvrdším oříškem se ukázala být kategorie AB (maturitní a předmaturitní ročníky). Náročnost zadání byla tentokrát taková, že kvalifikační limit splnili jen dva ze šesti soutěžících – František Hörst ze 3.G a Jan Morávek ze 4.G. Krajské kolo v této kategorii začíná už 20. 11. 2023 a končí 26. 1. 2024.

V kategorii EF (tercie, kvarta) splnilo limit hned pět ze sedmi účastníků – Michal Dočekal, Martin Kalenský, Eliška Vorlíčková, Jan Kapucián a Štěpán Kracík. Na úlohách krajského kola budou moci pracovat od 8.1. do 22. 3. 2024.

Stoprocentně úspěšní byli soutěžící v nejmladší kategorii GH (prima, sekunda). Za zaznamenání stojí výsledek Julie Hylmarové ze sekundy, která vybojovala úctyhodných 47 bodů z 50 možných. Z postupu se může radovat i její spolužačka ze třídy Lucie Šemberová (účastnice loňského celostátního finále) a primáni Ondřej Kaván, Filip Holub a Mikuláš Kučera. Také v této kategorii proběhne krajské kolo ve dnech 8. 1. – 22. 3. 2024.

Výsledky postupujících soutěžících a celkovou statistiku soutěže si můžete prohlédnout níže. Teď nás ještě čeká školní kolo v nejpočetnější kategorii CD (kvinta, 1.G, sexta, 2.G), To proběhne za účasti 18 mladých astronomů ve středu 22. 11. a s výsledky vás opět seznámím na těchto stránkách.

RNDr. Josef Křeček