Ve středu 5. dubna se třída 3. G vydala na historickou exkurzi do Prahy. Počátek cesty nám trošku zkomplikoval poslední den výluky na trase Stará Paka – Lázně Bělohrad, ale když v Ostroměři nastoupila poslední účastnice, byli jsme kompletní.

Co bylo naším cílem? VHÚ Praha a Národní památník hrdinů heydrichiády. Krátce po desáté jsme byli uvítáni ve Vojenském historickém ústavu v Praze na Žižkově a dvě hodiny jsme procházeli expozice věnované primárně československým dějinám 20. století. Neuvěřitelné množství exponátů (uniformy, děla, ruční zbraně, automobily, plakáty, dokumenty, audiovizuální panely, mapy, model zákopů z 1. světové války…) pokrývajících naši historii téměř až do současnosti určitě některé z nás motivovalo se sem vrátit a strávit zde více času.

Poté přesun na metro, absolvování trasy Florenc – Karlovo náměstí a po třinácté hodině se nás ujal průvodce v kostele Cyrila a Metoděje. První část tvořil dokument věnovaný atentátu na zastupujícího říšského protektora R. Heydricha a na druhou jsme se přesunuli na prohlídku krypty kostela, místa posledního boje sedmi českých a slovenských parašutistů. S průvodcem jsme si popovídali nejen o červnových dnech roku 1942, podzemí kostela, ale i o řadě nepřesností a omylů, které provázejí atentát a boje v kryptě v české i americké filmové produkci.

Před čtvrtou hodinou jsme se sešli u sochy sv. Václava, přesunuli se na hlavní nádraží, resp. do narvaného rychlíku a krátce po osmnácté hodině jsme se vrátili do Nové Paky.

L. Kodym, M. Daníčková a 3. G