V pondělí 22.4. se naše třída septima vypravila na exkurzi do novopackého pivovaru, kde jsme měli možnost své znalosti o výrobě piva z hodin chemie vidět v praxi. Sešli jsme se před pivovarem a poté, co se dostavili i nedochvilní spolužáci, prohlídka mohla začít. 

Paní průvodkyně si nás vyzvedla u vstupu do pivovaru a vydali jsme se do hlavní budovy. Zde se nacházel velký nákres, který popisoval proces přípravy piva, z něhož jsme si následně některé části mohli prohlédnout na vlastní oči v prostorách pivovaru. Paní průvodkyně nám ukázala, jak celý proces probíhá, od zpracování chmelu a sladu, přes fungování pivních kvasnic, získávání vody, až po stroje na plnění lahví a sudů již hotovým produktem. Zaujal nás prostorný sklep, který je určen pro skladování sladu, který si v minulosti pivovar sám vyráběl. V dalších sklepních prostorech jsme měli možnost ochutnat čerstvě vyrobený nefiltrovaný ležák, což se setkalo s úspěchem. Na konci prohlídky pro nás bylo připraveno video o historii pivovaru, mohli jsme ochutnat ještě nějaká piva a prohlídka byla u konce. 

Návštěva se nám líbila, a i když asi každý z nás o fungování pivovaru v Nové Pace leccos věděl, díky exkurzi jsme bohatší o mnoho nových zajímavostí o historii, vývozu a především výrobě Novopackého piva. 

Anna Kosinová

Septima